Aktuellt i skolarbetet årskurs 1-3

On 14 februari, 2019 by Jessica Mellberg

Trafik bild åk 1 Reflexer åk 1

I årskurs ett har vi haft tema trafik. Vi har gått skolans trafikrunda och bekantat oss med trafiken runt vår skola. Eleverna har bland annat fått titta närmare på trafikmärken, vad fotgängare ska tänka på när de korsar en gata och varför det är viktigt att använda reflex när det är mörkt.

                                      De mäktiga fem

Årskurs två har fått göra grupparbeten med ”de mäktiga fem”. Grupperna har fått arbeta med de tekniska lösningarna hjulet, lutande planet, hävstången, skruven och kilen. 

My year of celebration MaxiBrevvännerMy year of celebration

Årskurs tre har gjort en del arbeten på engelska. Barnen har brevvänner i Tyskland som de med glädje skriver till. Klassen har också fått göra ”My year of celebration” då vi diskuterat årstider, månader, dagar och högtider på engelska. 

 

 

Comments are closed.