Senaste nytt från förskoleklassen

On 23 november, 2018 by Jessica Mellberg

Som första läxa i matematik fick alla barn ta med sig tio valfria plockisar att använda som konkret material på lektionstid. Just nu arbetar förskoleklassen mycket med talområdet 0-10 samt addition och likhetstecknets betydelse. 

matematik med plockisar 1 matematik med plockisar 3

                            matematik med plockisar 2

 

Varje torsdag går förskoleklassen till skogen där en lektion genomförs med hjälp av naturmaterial. Här har barnen fått samarbeta i grupper och gjort naturtavlor. Barnen fick sedan ha en liten vernissage och berätta om sina konstverk. 

naturtavlor 1 naturtavlor 2

 

Förskoleklassen har besökt Vasamuseet där de fick en guidad tur. Det blev en historisk upplevelse som sedan följdes upp i klassrummet!

sagan om vasa vasamuseet 1

                                vasamuseet 2

Comments are closed.